تاریخ اسپانیا از نگاه جی پی تی

اسپانیا کشوریه که در تاریخ سرگردانه و گذشته اش نقش مهمی در شکل گیری حال حاضر اون بازی میکنه. از امپراتوریِ رُم تا مورها و پادشاهان کاتولیک. تاریخ اسپانیا پر از فتنه، درام و دستاورآورد های باور نکردنیه، تو این ویدئو ما بخشی از لحظات کلیدی تاریخ اسپانیا و تاثیر اون روی کشور و مردم رو مرور می‌کنیم.
مدت زمان ویدئو : 8:49
پخش ویدیو

تاریخ اسپانیا

سلام امروز میخوام شمارو به یک سفر فوق العاده توی تاریخ اسپانیا ببرم.اسپانیا کشوریه که در تاریخ سرگردانه و گذشته اش نقش مهمی در شکل گیری حال حاضر اون بازی میکنه. از امپراتوریِ رُم تا مورها و پادشاهان کاتولیک. تاریخ اسپانیا پر از فتنه، درام و دستاورآورد های باور نکردنیه، تو این ویدئو ما بخشی از لحظات کلیدی تاریخ اسپانیا و تاثیر اون روی کشور و مردم رو مرور می‌کنیم.

امپراتوری روم:

تاریخ اسپانیا برمیگرده به دوران باستان و اولین اثر برجسته‌ی اون، برمیگرده به امپراتوریِ رُم.

رومی ها در سال ۲۱۸ قبل از میلاد به اسپانیا رسیدن و در منطقه ساکن شدن. اونها شهرها، جاده ها و قناتها رو ساختن و تاثیر ماندگاری رو بر کشور گذاشتن. دیگه اسپانیا تبدیل به یک بخش حیاتیِ امپراتوریِ روم شد و در رشد و موفقیت اون مشارکت کرد. رومی ها تا قرنِ ۵ بعد از میلاد در اسپانیا موندگار بودن تا اینکه بالاخره توسط ویزی‌گوت ها رونده شدن.

مورها

در قرن هشتم، اسپانیا مورد حمله مورها قرار میگیره، یعنی گروهی از مسلمانان از شمال آفریقا!

مورها با فرهنگ غنی، دانش علمیِ پیشرفته و مهارت معماری قابل توجه خودشون اومده بودن.

اونا خلافت اسلامیِ کوردوبا رو تاسیس کردن که مرکز یادگیری و فرهنگ شد. مورها ۷۰۰ سال بر اسپانیا حکومت کردن تا اینکه بالاخره در سال ۱۴۹۲ توسط پادشاهان کاتولیک شکست خوردن.

پادشاهان کاتولیک

پادشاهان کاتولیک، شاه فردیناند و ملکه ایزابلا، برای نقشی که در کشف دنیایِ جدید داشتن؛ معروفن.همچنین اونا برای پایان جنبش ریکونکیستا یعنی جنبش باز پس گیری اسپانیا از مورها هم شهرت دارن. اونا همچنین تفتیش عقاید اسپانیایی رو راه انداختن که هدف اون ریشه کن کردن بدعت و حفظ کلیسای کاتولیک بوده تحت حکومت اونها، اسپانیا تبدیل به یک قدرت مسلط در اروپا شد و یک امپراتوری وسیعی در سرتاسر دنیا راه انداخت.

عصر طلایی

قرن ۱۶ رو قرن طلایی اسپانیا میدونن؛ در این دوره، اسپانیا یک رنسانس هنری و فرهنگی رو تجربه کرد که بعضی از بزرگترین نویسنده ها، هنرمندان و موسیقی دان های دنیا در همین عصر تربیت شدند.میگونل سروانتس، نویسنده دن کیشوت، یکی از بزرگترین نویسنده های تمام دوران در همین دوران زندگی میکرد. دیه گو ولازکوز Diego velazquez و اِل گرکو El Greco از هنرمندان مطرح دیگه‌ی اون دوران هستن که میشه بهشون اشاره کرد.

جنگ داخلی اسپانیا:

قرن ۲۰ یک دوره آشفته ای برای اسپانیا بود. اسپانیا در این دوره یک بی ثباتی سیاسی و خشونت رو تجربه میکرد. جنگ داخلی اسپانیا که بین سالهای ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ رخ داد یک نقطه عطف در تاریخ این کشور کشوره.  این جنگ بین دولت جمهوری خواه منتخب و نیروهای فاشیست ژنرال فرانکو رخ میده که جنگ با پیروزی نیروهای فرانکو به پایان میرسه و فرانکو تا زمتن مرگش در سال ۱۹۷۵ بر اسپانیا حکومت میکنه.

جمع بندی

در پایان تاریخ اسپانیا پر از حوادث مهمه که کشور و مردمش رو شکل داده. از امپراتوری روم تا مورها از پادشاهان کاتولیک، تا عصر طلایی و جنگ داخلی اسپانیا . گذشته این کشور بسیار فنی و پیچیده است. کشور از ابتدای کار خودش، مسیر طولانی رو طی کرده و امروزه دارای یک ملت غنی و مدرنِ که قدر دان تاریخ و فرهنگ شون هستن.ممنون از شما بابت همراهی ما در این سفر به دل تاریخ اسپانیا .

این بخشی رو که دیدید؛ یعنی تا همینجای ویدئو که درباره‌ی تاریخ اسپانیا بود حاصل تلاش و زحمت هوش مصنوعی بود ‌.در واقع هدفمون از ساخت این قسمت گفتن تاریخ اسپانیا نبود؛ یعنی بود ها اما نه کامل!هدف اصلیمون این بود که ببینیم آیا این هوش مصنوعی‌ها میتونن در آینده نزدیک جای تولید کننده های محتوا رو بگیرن یا نه؟

یعنی آیا میشه یکی دوسال دیگه بجای اینکه این همه کتاب بخونیم و خلاصه کنیم و فیلم بگیریم و تدوین کنیم در عوض به هوش مصنوعی بگیم یه فیلم درباره‌ی تاریخ اسپانیا بساز و اون اینکار و انجام بده یا نه؟فکر کنم بهترع اول یه توضیحی درباره‌ی فرایند ساخت این ویدئو بگم تا دقیق متوجه بشید منظورم از هوش مصنوعی چیه.

ما اول اومدیم با چت جی پی تی صحبت کردیم. چت جی پی تی هم یک رباته که به سوالاتی که ازش پرسیده میشه ؛ پاسخ میده. دقیقا، البته نه دقیقا ولی شبیه اینه که داری با یک انسان چت میکنی.

خلاصه ما از این ربات خواستیم که یک متن برای ساخت ویدئو درباره‌ی تاریخ اسپانیا بهمون بده و این دوستمون هم زحمت کشید و تقریبا ۷۰۰_۸۰۰کلمه متن مرتب بهمون داد. گرچه به زبان فارسی هم ازش متن خواسته بودیم و متن فارسی هم درباره‌ی تاریخ اسپانیا برامون آماده کرد. اما ما تصمیم گرفتیم که با متن انگلیسی کار کنیم . بعد متنی که از این ربات گرفته بودیم رو بردیم تو سایت Pictory.Ai قرار دادیم.

بدون هیچ کم و کاست و فقط متن رو کپی کردیم و در بخش  تولید ویدئو بر اساس متن پیست کردیم. این سایت هم میاد بر اساس کلمات کلیدی که توی متن تشخیص میده ویدئو های رایگان مرتبط رو پیدا می‌کنه و کنار هم میذاره و اون متن رو تبدیل به ویدئو میکنه . البته میتونید این ویدئو رو هم ادیت کنید ولی خب ما اینکار و نکردیم . در مرحله‌ی بعد توسط یک هوش مصنوعیِ دیگه صدا رو به متن اضافه کردیم البته منظور صدای انگلیسی بود که چون اینجا بهش احتیاجی نداشتیم.

صدا رو کلا قطع کردیم .در نهایت از سایت خروجی گرفتیم و برای شما پخش کردیم.البته تو این ویدئویی که دیدید ما فقط جملات رو دوباره با گوگل ترنسلیت ترجمه کردیم و بدون کم و زیاد کردن مطالب اونهارو خوندیم و درنهایت از طریق هوش مصنوعی instant Art هم تامبنیل یا کاور ویدئو رو تولید کردیم و فقط عنوان رو روی عکس که هوش مصنوعی ساخته بود نوشتیم. یعنی اگه قرار بود هوش مصنوعی یک ویدئو درباره ی تاریخ اسپانیا بسازه به این شکل میساخت.

فکر میکنم کاملا راضی کننده باشه و با این پیشرفت فکر میکنم در آینده ای نزدیک شغل‌های زیادی تحت تاثیر قرار بگیرن و قافیه رو به این هوش مصنوعی ببازن اما با اینحال ما اینجا و در این کانال فعلا قصد نداریم پاپس بکشیم و قراره به زودی یک ویدئوی کامل درباره‌ی تاریخ اسپانیا بسازیم. پس این قسمت رو بعنوان تاریخ اسپانیا نادیده بگیرید، چون صرفا یک کنجکاوی درباره ی هوش مصنوعی بود تا تاریخ اسپانیا!

اما اطلاعاتی هم که داده شد؛ اطلاعات درستی بودن که با منابعی که فعلا داریم میخونیم همخونی داشتن پس میتونید این قسمت رو یه مقدمه‌ی کوتاه درباره‌ی تاریخ اسپانیا بدونید تا به ویدئوی اصلیِ برسیم.لطفا شما هم تجربه هاتون درباره ی عجایب پیشرفت ها و کاربرد های هوش مصنوعی رو واسمون بنویسید .

در پایان به نظرتون چه زمانی دیگه احتیاجی به کانالی مثل دروازه تاریخ احتیاج نخواهد بود و هوش مصنوعی جای چنین کانال هایی رو میتونه بگیره؟

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *