امپراتوری شیعیان

شیعه

همیشه درباره خلافت راشدین. خلافت اموی و خلافت عباسی شنیدیم. خلفایی که مدینه، کوفه، دمشق و بغداد مرکز و پایتخت اون‌ها بودن. اما شاید اطلاعات کم‌تری درباره خلافت فاطمیان در قاهره شنیده باشیم. خلافتی که خودش رو در مقابل عباسیان می‌دید و مدعی قدرت و رهبری امت اسلامی بود. کاری که تا پیش از اون عباسیان و قبل تر از اونا، امویان انجام می‌دادن. اما از یه جایی به بعد فاطمی‌ها هم خودشون رو رهبر تمام مسلمین می‌دونستن و …

دستگیری سرلشکر زاهدی توسط مک لین

دستگیری سروان ایرانی

مک لین اون موقع یه سروانِ سی و یک دوساله بود که وار بزرگی رو برای متفقین در خاکِ ایران انجام میده و اونهم دستگیری سرلشکر زاهدی و خارج کردن اون از ایرانه! کاری که توی خاطراتش با جزئیات اونو تعریف میکنه

اگر آلمان و ایران متحد میشدن

المان و ایران در جنگ جهانی اول

ما توی این ویدیو میخواهیم از یک طرف فعالیت‌های آلمان رو در  ایران ، در دوره‌ی جنگ جهانی اول بررسی کنیم و از طرف دیگه سیاست‌ خارجی فرانسه در مقابل تحولات ایران رو مرور کنیم.

رضا شاه با ایران چه کرد؟

رضا شاه

قبلا در مورد میلسپو و مخصوصا توصیفات اون از رضاشاه صحبت کردیم و تو این قسمت میخواهیم جنبه‌های دیگه ای از حضور آرتور میلسپوی آمریکایی در ایران رو بررسی کنیم.

آرتور میلسپو

رضاشاه

صحبت درباره‌ی رضا شاه همیشه واسمون یه چالش بوده؛ اون هم بخاطر اینکه دو قطبی شدیدی درباره‌اش وجود داره. یه عهده بهش لعن و نفرین میفرستن و عده‌ای هم اونو پدر ایران نوین میدونن و می‌پرستنش.

ایران چطور پیشرفت میکنه؟

پیشرفت ایران

حدود ۲۰۰ سال پیش در جنگ بین ایران و روس، ایران شکست میخوره و عباس میرزای ولیعهد از ناپلئون در برابر روسیه تقاضای کمک می‌کنه. وقتی نماینده فرانسه میاد عباس میرزا قبل از اینکه درخواست فیزیکی و نظامی و زیرساختی داشته باشه یه سوال تاریخی و عجیب میپرسه:

“عباس میرزا میگه، نمی‌دونم این قدرتی که شما را بر ما مسلط کرده چیه؟ نمی‌دونم اون چیه که باعث ضعف ما و ترقی شما شده چیه؟ شما در جنگیدن و فتح کردن و به کار بردن قوای عقلیه تخصص دارید اما ما غرق در جهل و فسادیم و به ندرت به آینده فکر می‌کنیم. بعد میگه که، مگه جمعیت و حاصلخیزی و ثروت مشرق زمین از اروپا کمتره؟ یا فواید آفتابی که بر سر ما می‌تابه کمتر از آفتابیه که بر سر شما می‌تابه؟ یا خدا می‌خواد که شما برتر باشین؟ در نهایت از اون نماینده می‌پرسه، بگو من چچیکار کنم که ایرانیان را هوشیار کنم؟”

چرا ایران عقب موند

ایران عقب مانده

چرا ایران عقب مونده و چطور میتونیم پیشرفت کنیم؟دو تا سوالی که دکتر مجتبی لشکربلوکی تلاش کرده توی کتاب استراتژی توسعه ایران بهشون پاسخ بده.

اصیل‌ترین قوم ایران

اصلی ترین قوم ایران

مدتیه داریم درباره بحث ژنتیک اقوام ایران مطالعه می‌کنیم، و در همین بین، به یک مقاله برخورد کردیم که تو سال ۲۰۱۹ منتشر شده و تو این ویدئو می خواهیم این مقاله و نتایج آن را بررسی کنیم.